UÇUŞ KURALLARI – ASYA PASİFİK – GÜNEY ASYA

ucus_kurallari

Table of Contents

ASYA PASİFİK

Avustralya istenmiyor isteniyor Belirlenen tesislerde 14 günlük karantina uygulanmaktadır.
Endonezya isteniyor Ülkeye girişte Endonezya vatandaşları ile muafiyet sağlanan yabancılar, azami 72 saat geçerliliği olan ilk PCR testine ilaveten, ülkeye girişten 1 gün sonra ikinci PCR testlerini, ayrıca 5 günlük karantina sonrası üçüncü PCR test sonuçlarını ilgili Endonezya makamlarına sunmakla mükelleftir. isteniyor 5 günlük ev/otel karantinası uygulanmaktadır.
Yeni Zelanda isteniyor 72 saat içinde alınmış olmalıdır. Karantinada kalanlara iki kez test yapılmaktadır. isteniyor Masrafları kişilerce ödenen devlet kontrolünde 14 günlük karantina uygulanmaktadır.

GÜNEY ASYA

Afganistan isteniyor istenmiyor
Bangladeş isteniyor Giriş ve çıkışlarda 72 saat içinde alınmış ve İngilizceye tercüme edilmiş test sonucu ibrazı istenmektedir. 10 yaşından küçük çocuklar için tedbirler uygulanmamaktadır. Ülkeden ayrılacak tüm yolcuların da COVID-19 test sonucu ibraz etmeleri gerekmektedir. isteniyor 14 günlük ev karantinası uygulanmaktadır. Bangladeş’e gelen ve negatif COVID-19 raporu ibraz edemeyen kişiler yedi günlük kurumsal karantinaya tabi tutulması kararlaştırılmış, bilahare kurumsal karantinanın dördüncü gününde test yaptırılarak sonucun negatif çıkması halinde kalan günlerin ev karantinasında geçirilmesi mümkün kılınmıştır.
Brunei Darusselam isteniyor Ülkeye girişte gelinen ülkenin yer aldığı risk grubuna göre, 2 ila 14 gün arasında değişen karantrina uygulanması kararlaştırılmıştır. Düşük risk grubundaki ülkelerden gelenlerin son 72 saat içinde yapılmış test sonucu ibraz etmeleri halinde 2 günlük bir gözetim süresi sonunda evlerine gidebilecekleri açıklanmıştır (Ülkelerin yer aldıkları risk gruplarını gösteren liste herhangi bir yerde yayımlanmamıştır.) isteniyor Ülkeye girişte gelinen ülkenin yer aldığı risk grubuna göre, 2 ila 14 gün arasında değişen karantrina uygulanması kararlaştırılmıştır. Düşük risk grubundaki ülkelerden gelenlerin son 72 saat içinde yapılmış test sonucu ibraz etmeleri halinde 2 günlük bir gözetim süresi sonunda evlerine gidebilecekleri açıklanmıştır (Ülkelerin yer aldıkları risk gruplarını gösteren liste herhangi bir yerde yayımlanmamıştır.)
Butan isteniyor 72 saat içinde alınmış olmalıdır. Butan vatandaşları bu şarttan muaftır. isteniyor Ülkeye giren herkes 21 günlük zorunlu kurumsal karantinaya tabi tutulmaktadır.
Filipinler istenmiyor isteniyor 14 günlük karantina uygulanmaktadır. Filipinler’e gelecek tüm yolcuların bir resmi karantina tesisinde/otelde 7 günlük rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir. Karantinanın 6’ıncı gününde uygulanan testin negatif çıkması durumunda, 14 günlük sürenin kalan kısmı ev izolasyonu şeklinde tamamlanabilmektedir.
Hindistan isteniyor Hindistan’a gelen tüm yolcular, uçuş saatinden 72 saat önce yapılmış negatif Covid-19 test sonucunu ibraz etmeleri gerekmektedir. 72 saat önce yapılmış testin yanısıra, Hindistan’a varışlarında PCR testi için tekrar örnek verdikten sonra havaalanından çıkabilmetedirler. İstenmiyor Test sonuçlarının negatif çıkması durumunda kişilere herhangi bir kurumsal/ev karantinası uygulanmayacaktır
Sri Lanka isteniyor Yabancı turistlerden ülkeye hareketlerinden önce yaptırdıkları negatif PCR testini ibraz etmeleri, ülkede bulundukları süre içerisinde ayrıca üç PCR testi daha yaptırmaları talep edilmektedir. isteniyor Yabancı ülkelerden ülkeye girişine Sri Lanka makamlarınca izin verilen tüm yolcular tabiiyetine ve geldikleri ülkeye bakılmaksızın 14 gün zorunlu karantinaya tabi tutulmaktadırlar. Karantina sürecini otelde geçirenler ilave 14 gün ev karantinasından muaf tutulurken, devlete ait karantina merkezlerinde kalanlar için 14 günlük ilave ev karantinası uygulanmaktadır.
Nepal isteniyor 72 saat içinde alınmış olmalıdır. isteniyor 7 günlük kişisel karantina uygulanmaktadır.
Myanmar isteniyor isteniyor Myanmar’a hareket öncesinde yabancıların 7 gün süreyle evlerinde kendilerini izole ettiklerini belgelemeleri; seyahatleri öncesinde PCR testi yaptırmaları; Myanmar’a varışlarında 7 gün otelde karantina altında kalmaları; bu süre sonunda bir kez daha PCR testine tabi tutulmaları ve son olarak kendilerini evlerinde 7 gün izole etmeleri gerekmektedir. Yurt dışından dönen Myanmar vatandaşları ülkeye girişlerinde 7 gün Hükümet tarafından belirlenen merkezlerde veya isteğe bağlı olarak masrafları kendilerince karşılanmak üzere otellerde zorunlu karantina altında tutulmakta, bu süre sonunda yapılan PCR testi negatif çıkanlara evlerinde 7 gün daha kendilerini izole etmeleri kaydıyla merkezlerden/otellerden ayrılma izni verilmektedir.
Maldivler isteniyor Ülkeye girecek tüm yolcuların yola çıkmadan en fazla 96 saat önce alacakları Covid-19 negatif test sonuç belgesini varışta ibraz etmeleri, varıştan en geç 24 saat önce bir online sağlık bildirim formu doldurmaları, turistlerin ayrıca otel rezervasyonu yaptırmaları talep edilmektedir. istenmiyor Turistlerin zorunlu karantina uygulamasından muaf olduğu kaydedilmektedir. Öte yandan, 20 Aralık 2020 tarihi itibariyle, Maldivler vatandaşları ile ülkede çalışma vizesine sahip yabancıların Greater Male bölgesine gidecekler ise karantina uygulanmasından muaf olduğu (10 günlük karantina sadece tavsiye edilmektedir), sözkonusu bölge dışındaki adalara/atollere ve resort/otellere gideceklerin 10 günlük zorunlu karantinaya tabi tutulacakları, ülkedeki sağlık veya eğitim kuruluşlarında çalışmak için gelen şahısların ise her hal ve karda 10 günlük karantinaya tabi tutulacakları bildirilmiştir.
Malezya isteniyor Ülkeye seyahatten azami üç gün önceden yapılmış RT-PCR test neticesinin ibrazı gerekmektedir. Sözkonusu RT-PCR test belgesinin ibraz edilememesi halinde, karantina süresi 10 gün olarak tatbik edilecektir. isteniyor Yurtdışından Malezya’ya girişlerde otellerde 7 günlük ücretli zorunlu karantina uygulanmaktadır.
Pakistan isteniyor Ülkeye girişten en fazla 72 saat önce yapılmış PCR testi sonucu ibrazı istenmektedir. Ayrıca Pakistan’a gelen tüm yolculara havalimanlarında test yapılmaktadır. istenmiyor